Simona Halep s-a luptat pentru locul 1 WTA, dar a pierdut batalia din sferturile de la Wimbledon cu Johanna Konta in 3 seturi: 7-6 (7-2), 6-7 (5-7), 4-6.

Halep a inceput primul set in forta, concentrata mult mai mult in preajma fileului, reusind 3 game-uri consecutive. Emotii au fost in primul set cand Johanna Konta a reusit sa egaleze la 4, facand in acest game nu mai putin de 3 asi. Apoi s-a mers cu serviciul pana la tie-break; un sfarsit de set castigat de Halep sigur si decis cu 7-6 (7-2).

Setul secund, aceeasi finalitate: decis in tie-break, insa cea care l-a castigat a fost englezoaica, dar nu usor. Fata de primul set, cel de-al doilea a mers pe „valul” echilibrului, s-a mers cu serviciul pana la tie-break. Primul game in set l-a realizat Konta, iar Halep a fost cea care la sfarsit a reusit sa egaleze la 6. Asa cum a fost si setul propriu-zis, aceeasi nota echilibrata a purtat-o si tie-break-ul.

Setul al treilea a debutat cu game Simona. Intoarcerea decisiva a meciului s-a produs la 3-2 pentru Konta, deoarece de la aceste game-uri Halep a redus din forta si putin din determinare, lasand-o pe Johanna sa arate ce stie mai bine. Din acel moment, Konta a reusit sa aiba mereu cate doua game-uri in fata, ceea ce i-a adus si victoria.

Dupa acest meci, „specialistii” isi dau cu parerea: Halep a avut ghinion, in setul 3 Halep a lasat-o mai usor, Halep a pierdut din cauza tipatului de la sfarsitil setului 3, dar ce spune Konta…

„Am fost norocoasa, dar si constanta in ce am facut. Spectatorii m-au ajutat, au fost incredibili! Suportul lor a fost deosebit. E drept, la finalul meciului, la minge de meci, am auzit o voce de femeie tipand. Nu mi-am dat seama ce s-a intamplat.”, au fost cateva cuvinte ale Johannei Konta la Eurosport.

Credit Foto: Ovidiu Micsik, inquamphotos.com